261 Staff Directory 2021-2022

Alphabetical by Last Name

Para – Nilda Acosta, [email protected]

5th-Grade (5-412) – Marietta Alonzo-Hewitt, [email protected]

Speech – Aziza Altaheri, [email protected]

2nd-Grade (2-308) – Cathy Araujo, [email protected]

12:1:1 (215) – Sherley Ayala, [email protected]

Recess Coach – Doug Adams, [email protected]

School Aide – Yves Aladin, [email protected]

Science – Khadija Algamoos, [email protected]

Para – Halima Almontaser, [email protected]

1st Grade (1-209) Yasmine Altaheri, [email protected]

Assistant Principal – Sara Apfel, [email protected]

Para – Sam Attareb, [email protected]

5th-Grade (5-419) – Rebecca Austern, [email protected]

215 – Sherley Ayala, [email protected]

Guidance Counselor – Alisha Bennett, [email protected]

Para – Rachelle Bernabe, [email protected]

After School Director – Sandra Bodden, [email protected]

5th-Grade (5-409) – Laura Burns, [email protected]

Safety – Ruthlyn Butler, [email protected]

Pupil Secretary – Osdilia Caban, os[email protected]

Physical Education – Matthew Carbone, [email protected]

4th-Grade( 4-414) – Jillian Carvalho, [email protected]

Kindergarten (K-119) – Mariel Casey, [email protected]

2nd-Grade (2-313) – Alexandra Catanzaro, [email protected]

Custodian – Edwin Collado, [email protected]

Kindergarten (K-117)- Francis Cook, [email protected]

Principal – Erica Davis, [email protected]

Para (PreK 113) – Trina Davis, [email protected]

3rd-Grade (3-315) – Nichole Dembert, [email protected]

Nurse – Jude Dostaly, [email protected]

Speech – Loretta Dowlat, [email protected]

1st-Grade (1-209) – Nicole Eastzer, [email protected]

PreK (115) – Yvonne Edwards, [email protected]

Kindergarten (K-124) – David Faitelson, [email protected]

Kindergarten (K 212) – Melissa Farran, [email protected]

2nd-Grade (2-324) – Miriam Figueroa, [email protected]

2nd-Grade (2-313) – Stephanie Fiorey, [email protected]

Para (PreK 115) – Mary Frazier, [email protected]

3rd-Grade (3-314) – Lindsay Frey, [email protected]

4th-Grade (4-312) – Stacy Froneberger, [email protected]

PreK (113) – Patrick Fryman, [email protected]

Para – Jillian Giacona, [email protected]

1st-Grade (1-210)- Jamie Gifkins, [email protected]

Para – Elisha Harvin, [email protected]

2nd-Grade (2-308) – Chrissy Haynes, [email protected]

2nd-Grade (2-311) – Yumiko Higaki, [email protected]

3rd-Grade (3-319) – Marie Hoffman, [email protected]

Garden/Science – Hillary Horowitz, [email protected]

Para – Christina Johnson, [email protected]

5th-Grade (5-415) – Genoa Jones, [email protected]

3rd-Grade (3-314) – Megan Kane, [email protected]

Occupational Therapist – Sabrina Kenny, [email protected]

Art / Arabic – Rita Lahoud, [email protected]

ENL – Sara Langham, [email protected]

School Aide – Lisa Lee, [email protected]

1st-Grade (1-211) – Melissa Ledner, [email protected]

Para – Cherika Levy, [email protected]

Kindergarten (K-213) – Maria Lopez, [email protected]

D75/Bus Coordinator – Susan Machover, [email protected]

Physical Therapist – Maria Madrid, [email protected]

Para – Karen Maldonado, [email protected]

Secretary – Fannie Marzouka, [email protected]

3rd-Grade (3-408) – Quinn McNeil, [email protected]

Social Worker – Wilma Merced, [email protected]

Para – Ricky Merisier, [email protected]

Assistant Principal – Alex Messer, [email protected]

Family Assistant – Ketia Mezar, [email protected]

Para – Jibri Mills, [email protected]

Art – Haya Moline, [email protected]

3rd-Grade (3-408) – Waita Moore, [email protected]

4th-Grade (4-411) – Monika Mulart, [email protected]

3rd-Grade (3-315) – Nickeisha Liddell, [email protected]

3rd-Grade (3-413) – Sarah Murphy, [email protected]

IT – Ricardo Nesmith, [email protected]

Para -Thahbah Omar, [email protected]

Music – Rocco Oppedisano, [email protected]

5th-Grade (5-409) – Ina Pannell-StSurin, [email protected]

Speech – Jodie Park, [email protected]

2nd-Grade (2-309) – Maggie Prendergast, [email protected]

4th-Grade (4-312) – Nadya Robinson, [email protected]

Music – Christa Robinson, [email protected]

Para – Janet Rodriguez, [email protected]

Para – Danessa Ruffin, [email protected]

5th-Grade (5-412)- Kady Safar, [email protected]

4th-Grade (4-317) – Stephanie Scarborough, [email protected]

Psychologist- Renee Sherman, [email protected]

School Aide – Nancy Sinatra, [email protected]

5th-Grade (5-419) – Lindsey Sproul, [email protected]

Art – Tanya Stanger-Minond, [email protected]

1st-Grade (1-221) – Hannah Stevlingson, [email protected]

IEP/Intervention – Robyn Taragan, [email protected]

4th-Grade (4-411) – Colleen Torres, [email protected]

ENL – Marissa Torres, [email protected]

Kindergarten (K-124) – Yvette Torres-Schwartz, [email protected]

Para – James Virola, [email protected]

Parent Coordinator – Heather Weston, [email protected]

Occupational Therapist – Alla Zlotnikov, [email protected]